
SARAJEVO, 15. OKTOBRA (ONASA) -Ukupni gubitak prihoda u šest ekonomija Zapadnog Balkana zbog neprijavljenog rada je, prema grubim procjenama, nekoliko milijardi eura, saopštilo je Vijeće za regionalnu saradnju (RCC).
Šefica programskog odjeljenja RCC-a Maja Handžiska Trendafilova kazala je danas u Sarajevu na otvaranju regionalne radionice o neprijavljenom radu u regionu da su to značajna sredstva koja su se mogla iskoristiti za poboljšanje usluga ili infrastrukturne projekte.
"Neformalno zapošljavanje ima važnu ulogu u svim ekonomijama Zapadnog Balkana, jer široko rasprostranjen neformalni rad lišava vlasti potencijalnih poreskih prihoda, dovodi do nepoštene konkurencije, te često utiče na prava radnika i pristojne uslove rada“, navela je ona.
Prema njenim riječima, u anketama o radnoj snazi procjenjuje se da između 20 i 30 odsto zaposlenih osoba radi neprijavljeno, dok prema istraživanju preduzeća koje provodi Svjetska banka (SB) skoro se polovina, odnosno 49,2 posto preduzeća u regionu takmiči sa firmama koje rade na crno.
"S obzirom na to da cijeli region pati od skoro identičnog problema neformalnog rada, najbolji odgovor leži u strukturiranom, regionalnom pristupu ovom problemu koji nije zasnovan samo na sankcijama, već i na podsticajima za prelazak na formalno zapšljavanje, između ostalog, i kroz informisanje o njegovim koristima“, rekla je Handžinska Trendafilova.
Radionicu, na kojoj su se okupili donosioci politika sa Zapadnog Balkana, socijalni partneri, stručnjaci iz regiona i šire, a na kojoj učestvuju i predstavnici Federalnog zavoda za zapošljavanje, organizovao je projekat RCC-a Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP).
Učesnici su razgovarali o glavnim izazovima i inicijativama politika u svrhu rješavanja pitanja neprijavljenog rada, pri čemu su posebnu pažnju posvetili razmatranju novih inicijativa za jačanje regionalne saradnje i njenih koristi.
U saopćenju RCC-a se navodi da, s obzirom na to da neformalna ekonomija i neprijavljeni rad na Zapadnom Balkanu predstavljaju prepreku sveobuhvatnom ekonomskom prosperitetu, u okviru Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja, nedavno su sačinjeni dijagnostički izvještaji za svaku od ekonomija Zapadnog Balkana u kojima su sagledani pokretači neprijavljenog rada, institucionalni okviri i postojeći pristupi u okviru politika.
“Nadovezujući se na postojeće napore na smanjivanju neformalne ekonomije, a posebno neprijavljenog rada, u izvještajima se iznose i predlozi u obliku preporuka za izgradnju holističkog, strateškog pristupa rješavanju pitanja neformalne ekonomije”, dodaje se u saopćenju.
RCC i Međunarodna organizacija rada (ILO) će u naredne tri godine zajedno raditi na sprovođenju druge faze projekta Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja, koju finansira Evropska unija (EU).
Takođe će se raditi na uspostavljanju dinamične regionalne zajednice državnih službenika i partnera koji će promovisati razmjenu dobrih praksi i uzajamno učenje partnerskih institucija u regionu.